Den matek 2024: Kdy je? Zobrazte si přání, básně, citáty a inspirujte se

Den matek je zvláštní příležitost, kdy oslavujeme lásku, péči a oběti našich matek. V tento den chceme našim matkám vyjádřit naši vděčnost a lásku prostřednictvím krásných textových přání. Na naší stránce najdete různé typy textových přání na Den matek, které můžete poslat svým milovaným matkám, babičkám, tchyním, sestrám nebo kamarádkám.

den-matek

Kdy je Den matek 2024?

Den matek se letos slaví 14. kětna. Tento den slaví svátek Bonifác.

Za jak dlouho se slaví Den matek?

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vtipná přání na Den matek

Vtipná přání jsou ideální, pokud chcete rozesmát svou maminku a přinést jí radost. Vtipné přání můžete poslat samostatně nebo ho doplnit o další upřímnější text.

 

Příklady vtipných přání

 1. Na Den matek Ti přeji, ať Tě děti nechají spát až do poledne. Miluji Tě, mámo!
 2. Mami, díky Tobě jsem se naučil(a) vařit... objednávat pizzu. Šťastný Den matek!
 3. Drahá mámo, děkuji Ti, že jsi vždycky ochotně předstírala, že jsi neviděla moje čokolády. Šťastný Den matek!
 4. Ať už jsem dělal(a) cokoli, vždy jsi mi věřila. Snad i na Den matek uvěříš, že jsem Ti koupil(a) drahý dárek, který dorazí pozdě. Miluji Tě, mámo!
 5. Všechno nejlepší k Dni matek, mámo! Díky Tobě vím, jak se postarat o rostliny... a jak z nich vyrábět zázračné léky.
 6. Mami, děkuji, že jsi vždycky řešila mé problémy... až na to, že jsem se stále nenaučil(a) skládat ponožky. Všechno nejlepší k Dni matek!
 7. Na Den matek Ti přeji, ať se Ti všechny Tvoje děti sejdou... a uklidí Ti celý dům. Miluji Tě, mámo!
 8. Mami, díky Tobě jsem se naučil(a) vážit si peněz... a jak je rychle utratit za oblečení. Šťastný Den matek!
 9. Drahá mámo, všechno nejlepší k Dni matek! Slibuji, že se letos naučím prát a žehlit... nebo to zkusím.
 10. Milá maminko, na Den matek Ti přeji, ať máš vždy dostatek energie na to, abys mohla běhat po mně a zjišťovat, co zase vyvádím. Miluji Tě!
 11. Mami, děkuji, že jsi mi vždy připomínala, že jsem jedinečný(á)... a že jsem jediný(á), kdo dělá průšvihy v naší rodině. Šťastný Den matek!
 12. Drahá mámo, přeji Ti, ať si na Den matek odpočineš a užiješ si zasloužený relax... protože zítra už zase začne hon na neuklizené ponožky. Miluji Tě!
 13. Mámo, díky Tobě jsem se naučil(a), že zázračný lék na všechny nemoci je obyčejný polibek od maminky. Ale pro jistotu Ti přeji, ať nikdy neonemocníš. Šťastný Den matek!
 14. Drahá maminko, na Den matek Ti přeji, ať Tě všechny tvoje děti konečně poslechnou... nebo alespoň udělají, že poslouchají. Miluji Tě!

SMS přání

SMS přání jsou krátká a jednoduchá, ale přesto mohou vyjádřit Vaši lásku a vděčnost. Poslat SMS přání je rychlý a snadný způsob, jak Vaší matce ukázat, že na ni myslíte.

 

Příklady SMS přání

 1. Milá maminko, přeji Ti šťastný Den matek! Jsi nejlepší máma na světě. Miluji Tě!
 2. Mami, děkuji Ti za vše, co jsi pro mě udělala. Miluji Tě a přeji Ti krásný Den matek!
 3. Na Den matek Ti posílám objetí a polibky. Jsi nejúžasnější máma a zasloužíš si ten nejkrásnější den!
 4. Mámo, jsi můj anděl strážný a hrdinka. Přeji Ti všechno nejlepší k Dni matek! Miluji Tě!
 5. Drahá mámo, dnes oslavujeme Tebe a Tvou nekonečnou lásku. Šťastný Den matek!
 6. Mami, jsi můj zdroj síly a inspirace. Přeji Ti nádherný Den matek a mnoho štěstí!
 7. Mami, jsi mé slunce, můj měsíc a všechny mé hvězdy. Přeji Ti nádherný Den matek!
 8. Drahá mámo, na Den matek Ti posílám spoustu lásky, radosti a štěstí. Jsi nejlepší!
 9. Miluji Tě, mámo! Přeji Ti krásný Den matek a ať se Ti splní všechna přání!

Textová přání pro Vaší maminku

Textová přání mohou být delší než SMS přání a poskytují více prostoru pro vyjádření Vašich myšlenek a emocí. Můžete napsat upřímné a dojemné přání, které Vaší mamince ukáže, jak moc ji milujete a vážíte si jí.

 

Příklady textových přání

 1. Milá maminko, na Den matek bych Ti rád(a) poděkoval(a) za všechno, co jsi pro mě udělala. Jsi nejúžasnější máma na světě a neumím si představit svůj život bez Tebe. Miluji Tě!
 2. Mami, děkuji Ti za všechny oběti, které jsi pro mě a naši rodinu podstoupila. Jsi naše opora, síla a nekonečný zdroj lásky. Přeji Ti nádherný Den matek!
 3. Drahá mámo, jsi nejlepší přítelkyně, rádkyně a učitelka, kterou jsem mohl(a) mít. Děkuji Ti za všechny krásné chvíle a za to, že jsi vždy stála při mně. Šťastný Den matek!
 4. Mámo, jsi skutečná hrdinka a nejlepší vzor, jakým se mohu řídit. Na Den matek Ti přeji spoustu lásky, štěstí a radosti. Miluji Tě!
 5. Drahá maminko, děkuji Ti za tvou nekonečnou lásku, podporu a trpělivost. Jsi pro mě inspirací a jsem Ti vděčný(á) za to, že jsi mi ukázala cestu životem. Přeji Ti nádherný Den matek!

Básničky

Básničky jsou romantický a krásný způsob, jak vyjádřit své city. Můžete své mamince napsat básničku, která ji dojme a ukáže jí, jak moc ji milujete.

 

Příklady básniček na Den matek

 1. Mámo, jsi jak slunce jasné, co hřeje nás každý den. Děkuji Ti za Tvou lásku, jsi máma, jakou mám rád(a) hned.
 2. Mámo, jsi jak zahrada květin, plná barev, radosti a smíchu. Na Den matek přeji Ti štěstí, ať máš v srdci jenom klid a mír.
 3. Tvé ruce, mámo, jako křídla, chrání mě před větrem, deštěm. Děkuji Ti za Tvou lásku, na Den matek máš mé srdce celé.
 4. Mámo, jsi jak hvězda jasná, v noci mi svítíš cestou domů. Dnes chci Ti poděkovat, za to, že jsi tu se mnou vždy.

Osobní a upřímná přání pro mámu

Osobní a upřímná přání jsou ideální, pokud chcete sdělit své city na hlubší úrovni. Můžete své mamince napsat dopis, ve kterém jí poděkujete za všechno, co pro Vás udělala, a vyjádřit, jak moc ji milujete.

 

Příklady osobních a upřímných přání

 1. Milá mámo, na Den matek bych Ti rád(a) poděkoval(a) za všechnu lásku, podporu a radost, kterou jsi mi v životě dala. Jsi pro mě oporou a inspirací a neumím si představit svůj život bez Tebe. Miluji Tě!
 2. Mami, jsi nejsilnější a nejstatečnější žena, kterou znám. Tvoje odhodlání, péče a láska mě utvářely a dělaly ze mě člověka, kterým jsem dnes. Děkuji Ti za všechno, co jsi pro mě udělala. Šťastný Den matek!
 3. Drahá mámo, chci Ti poděkovat za to, že jsi mi vždy naslouchala, byla tu pro mě a pomáhala mi najít svou cestu v životě. Jsi nejen moje máma, ale také nejlepší přítelkyně. Miluji Tě a přeji Ti nádherný Den matek!
 4. Mámo, vždy jsi byla mou ochranou a bezpečím v tomto chaotickém světě. Děkuji Ti za to, že jsi mi dala křídla a naučila mě létat. Přeji Ti nejkrásnější Den matek a mnoho štěstí!
 5. Drahá maminko, chtěl(a) bych Ti poděkovat za to, že jsi mi vždy poskytla domov plný lásky, radosti a tepla. Jsi pro mě skvělou matkou a vzorem ženy. Na Den matek Ti přeji spoustu štěstí, lásky a úsměvů. Miluji Tě!

Nejlepší citáty vhodné ke Dni matek

 1. "Matka je jediná osoba na světě, která vás nikdy neopustí." – Mahátma Gándhí
 2. "Matčin štěstí je jako maják, který svítí v přístavu a osvětluje budoucnost." – Honoré de Balzac
 3. "Láska matky je palivem, které umožňuje obyčejnému člověku dělat neobyčejné věci." – Marion C. Garretty
 4. "V srdci matky je poklad nekonečného porozumění." – Thomas S. Monson
 5. "Matka je to, co nás spojuje se světem a dává nám život." – Oprah Winfrey
 6. "Kdo dává svým dětem křídla, aby mohly letět, zároveň dává kořeny, aby se vždy mohly vrátit." – Hodina pravdy
 7. "Bez matek by nebyl žádný svět, protože ony nám dávají láska, sílu a odvahu." – Anonym
 8. "Matčina láska je poklad, který nikdy nevyčerpáš." – Kateřina Siniaková
 9. "Máma je první slovo, které nás učí vyslovit, a poslední, které si odneseme s sebou." – Jaroslav Seifert
 10. "Díky matkám jsme, kým jsme, a je to jejich zásluhou, že nás naučily milovat a být milováni." – Karel Čapek

10 přání ve Slovenštině

 1. Milá mamka, k Dňu matiek Ti prajem veľa šťastia, lásky a radosti. Ďakujem Ti za všetko, čo si pre mňa urobila. Milujem Ťa!
 2. K Dňu matiek Ti prajem, nech Tvoj deň preteká šťastím a úsmevmi. Si najlepšia mama na svete!
 3. Ďakujem Ti, že si vždy stála pri mne a podporovala ma. K Dňu matiek Ti želám všetko najlepšie a nech Ťa život obdarúva len tým najkrajším.
 4. Drahá mamička, na tento deň plný lásky Ti prajem nekonečnú radost a šťastie. Si pre mňa veľkou inšpiráciou a dôvodom, prečo sa snažím byť lepším človekom.
 5. Milá mamina, nech je Tvoj deň krásny a plný požehnania. K Dňu matiek Ti prajem veľa lásky a šťastia. Milujem Ťa!
 6. K Dňu matiek Ti prajem nádherný deň, nech Ti život prináša len úsmevy a radosť. Ďakujem Ti za to, že si najlepšia mama na svete!
 7. Mamička, vďaka Tebe som sa naučil(a) žiť plnohodnotný život. K Dňu matiek Ti želám veľa šťastia, lásky a úspechov.
 8. Drahá mami, nech Ťa dnes život obdarúva len tým najkrajším a nech je Tvoj deň plný lásky, radosti a šťastia. K Dňu matiek Ti želám všetko najlepšie!
 9. Mamička, si ako kvetina, ktorá rozkvitá v našich srdciach. K Dňu matiek Ti prajem veľa radosti, lásky a šťastia. Ďakujem Ti za všetko!
 10. Milá mami, ďakujem Ti za všetku lásku a starostlivosť, ktorú si mi poskytla. K Dňu matiek Ti želám nekonečný zdroj šťastia, lásky a pokoja.

Ať už zvolíte jakýkoli druh přání, důležité je, abyste vyjádřili svou lásku a vděčnost své matce. Na Den matek nezapomeňte své mamince poděkovat za vše, co pro Vás udělala, a popřát jí krásný den plný štěstí, lásky a radosti.

Proč slavíme Den matek?

Den matek je svátek, který se slaví na počest matek a jejich nezištné lásky, péče a obětí. Ačkoli oslavy mateřství a uctívání matek se datují do starověku, moderní podoba Dne matek má své kořeny ve Spojených státech.

Historie Dne matek sahá do doby, kdy byla v roce 1908 založena Anna Jarvisová jako pocta její vlastní matce, Anně Reeves Jarvis. Anna Jarvisová usilovala o to, aby byl tento svátek uznán jako oficiální svátek, což se jí podařilo v roce 1914, kdy prezident Woodrow Wilson podepsal proklamaci, která vyhlásila druhou neděli v květnu za Den matek.

Anna Jarvisová si přála, aby Den matek byl založen na láskyplných gestech, která by vyjadřovala upřímnou vděčnost a uznání vůči matkám. Avšak s rostoucí popularitou a komercializací svátku začala být nespokojená s tím, jak se svátek stal záminkou pro prodej květin, pohlednic a dárků.

Dnes se Den matek slaví po celém světě, ačkoli termín a zvyky se mohou lišit v závislosti na zemi a kultuře. V České republice se Den matek slaví druhou květnovou neděli, stejně jako ve Spojených státech a mnoha dalších zemích. Oslavy zahrnují dávání dárků, pohlednic, květin a trávení času s matkami a rodinou jako projev lásky a vděčnosti.

Den matek je příležitostí, kdy můžeme ocenit všechny matky, nejen naše vlastní, ale i ty, které nám pomáhají a podporují nás v našem životě. Je to den, který nám připomíná, jak důležité je věnovat čas a péči těm, které nás naučily žít, milovat a růst.